Go Back   2020 2021 Student Forum > Management Forum > Main Forum





 
  #2  
Old 30th October 2014, 09:46 AM
Super Moderator
 
Join Date: Apr 2013
Default Re: Minister for women and child welfare department government of India

Maneka Gandhi is the current Minister for Women & Child Welfare Minister of India.

Maneka Sanjay Gandhi-


Maneka Sanjay Gandhi is born on 26 August 1956 in New Delhi. She is the Indian Union Cabinet Minister for Women & Child Development in the Government of PM Narendra Modi.

Constituency: Pilibhit (Uttar Pradesh)
Party: Bharatiya Janata Party
Father's Name: Late Lt. Col. T.S. Anand
Mother's Name: Late Smt. Amteshwar Anand
Date of Birth: Sunday, August 26, 1956
Birth Place: New Delhi
Marital Status: Widow
Date of Marriage: September 29, 1974
Spouse Name: Late Shri Sanjay Gandhi
No. of Sons: 1
State Name: Uttar Pradesh
Education Qualifications: I.S.C.
Profession: Writer

Permanent Address: 14, Ashoka Road,
New Delhi -110 001
Tels. (011) 23359241, 23357088
9868180604, 9013180192 (M)

Present Address: 14, Ashoka Road,
New Delhi - 110 001
Tels. (011) 23359241, 23357088
9868180604, 9013180192 (M)

Positions Held-

1988-89
General-Secretary, Janata Dal (J.D.)

1989
Elected to 9th Lok Sabha

1989-91
Union Minister of State( Independent Charge),
Environment and Forests

Jan.-April 1990
Union Minister of State (Independent Charge),
Programme Implementation

1996
Re-elected to 11th Lok Sabha (2nd term)

1996-97
Member, Committee on Science and Technology,
Environment and Forests

1998-99
Re-elected to 12th Lok Sabha (3rd term)

1998-99
Union Minister of State (Independent Charge) Social Justice and Empowerment

1999
Re-elected to 13th Lok Sabha (4th term)

13 Oct. 1999- 1 Sept. 2001
Union Minister of State,(Independent Charge) Social
Justice and Empowerment

1 Sept. 2001- 18 Nov. 2001
Union Minister of State, Culture with additional charge
of Animal Care (Independent Charge)

18 Nov.2001- 30 June 2002
Union Minister of State, (Independent Charge)
Programme Implementation and Statistics with
additional charge of Animal Care

2002-2004
Member, Committee on External Affairs

2004
Re-elected to 14th Lok Sabha ( 5th term)
Member, Committee on Health & Family Welfare
Member, Consultative Committee, Ministry of Environment and Forests

5 Aug. 2007
Member, Committee on Health & Family Welfare

2009
Re-elected to 15th Lok Sabha (6th term)

31 Aug. 2009
Member, Committee on Railways

23 Sep. 2009
Chairperson, Committee on Government Assurances

19 Oct. 2009
Member, General Purposes Committee

2014
Re-elected to 16th Lok Sabha (7th term)

26 May 2014
Union Minister of Women &Child Development
Reply With Quote Quick reply to this message
Reply


Quick Reply
Your Username: Click here to log in

Message:
Options

Thread Tools Search this Thread



All times are GMT +5. The time now is 08:28 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2020, vBulletin Solutions Inc.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2

1 2 3