2023 2024 Student Forum > Management Forum > Main Forum

 
  #2  
15th November 2014, 01:54 PM
Super Moderator
 
Join Date: Apr 2013
Re: Tamilnadu SLET Computer Science Exam Question Paper

Here is the list of few questions of Tamilnadu SLET Computer Science Exam Question Paper which you are looking for .

1. Any integer composed of 3n
identical digits divisible by
(A) 2n (B) 3n
(C) 5n (D) 7n
2. The circumference of the two
concentric disks are divided into 100
sections each. For the outer disk, 100
of the sections are painted red and
100 of the sections are painted blue.
For the inner disk, the sections are
painted red and blue in an arbitrary
manner. It is possible to align the
two disks so that
(A) 100 or more
(B) 125 or more
(C) 150 or more
(D) 175 or more
of the sections on the inner disks
have their colours matched with the
corresponding section on outer disk.
3. The proposition ~ p Ú q is equivalent
to
(A) p ® q
(B) q ® p
(C) p « q
(D) p Ú q
4. The absorption law in Boolean
algebra say that
(A) X + X = X
(B) X . X = X
(C) x + x . y = x
(D) None of the above
5. The number of 1’s present in the
binary representation of
10 × 256 + 5 × 16 + 5 is
(A) 5 (B) 6
(C) 7 (D) 8
6. The hexadecimal number equivalent
to (1762.46)8 is
(A) 3F2.89
(B) 3F2.98
(C) 2F3.89
(D) 2F3.98
7. (A + B)
–––
AB is equivalent to
(A) A Å B
(B) A u B
(C) (A Å B) u A
(D) (A u B) Å A
8. A latch is constructed using two
cross-coupled
(A) AND and OR gates
(B) AND gates
(C) NAND and NOR gates
(D) NAND gates
COMPUTER SCIENCE AND APPLICATIONS
Paper – II
Note : This paper contains fifty (50) objective type questions, each question carrying two
(2) marks. Attempt all the questions.
J-87-11 3 Paper-II
9. A multiplexer is a logic circuit that
(A) accepts one input and gives
several output
(B) accepts many inputs and gives
many output
(C) accepts many inputs and gives
one output
(D) accepts one input and gives
one output
10. 8-bit 1’s complement form of –77.25
is
(A) 01001101.0100
(B) 01001101.0010
(C) 10110010.1011
(D) 10110010.1101
11. From the point of view of the
programmer, what are the major
advantages of using a high-level
language rather than internal
machine code or assembly
language ?
(A) Program portability
(B) Easy development
(C) Efficiency
(D) None of the above
12. What features make C++ so
powerful ?
(A) Easy implementation
(B) Reusing old code
(C) Easy memory management
(D) All of the above
13. The goal of operator overloading is
(A) to help the user of a class
(B) to help the developer of a class
(C) to help define friend function
(D) None of the above
14. The scheme of which interpreter
translates the source program is
known as
(A) Paragraph by paragraph
(B) Instruction by instruction
(C) Line by line
(D) None of the above
15. Portable program means
(A) Program with wheels
(B) Independent from its authors
(C) Independent of platform
(D) None of the above
16. Which of the following is the
recovery management technique in
DDBMS ?
(A) 2PC (Two Phase Commit)
(B) Backup
(C) Immediate update
(D) All of the above
17. Which of the following is the
process by which a user’s privileges
ascertained ?
(A) Authorization
(B) Authentication
(C) Access Control
(D) None of these
Paper-II 4 J-87-11
18. The basic variants of time-stampbased
method of concurrency control
are
(A) Total time stamp-ordering
(B) Partial time stamp ordering
(C) Multiversion Time stamp
ordering
(D) All of the above
19. A transaction can include following
basic database access operations :
(A) Read_item(X)
(B) Write_item(X)
(C) Both (A) and (B)
(D) None of these
20. Decomposition help in eliminating
some of the problems of bad design
(A) Redundancy
(B) Inconsistencies
(C) Anomalies
(D) All of the above
  #3  
22nd March 2015, 04:55 PM
Unregistered
Guest
 
Re: Tamilnadu SLET Computer Science Exam Question Paper

Will you provide me the sample question paper of the state eligibility test (SET | SLET) of Tamilnadu for Computer Science Exam?
  #4  
22nd March 2015, 05:05 PM
Super Moderator
 
Join Date: Mar 2013
Re: Tamilnadu SLET Computer Science Exam Question Paper

As you want I am here providing you sample question paper of the state eligibility test (SET | SLET) of Tamilnadu for Computer Science Exam.

Sample paper :

Question 1

__________________Is a program which reproduces itself A a) Virus
B b) Software
C c) Both
D d) None of the above
Question 2

_____________ Viruses that aim at the boot sector of a hard drive are infecting a verycrucial component of the boot processA a) File infection virus
B b) Boot virus
C c) Network virus
D d) E-mail virus
Question 3

____________Is the virus that they will attach themselves to EXE files, compressedfiles like ZIP files and driver filesA a) File infector virus
B b) Boot virus
C c) Network virus
D d) E-mail virus
Question 4

-__________ Is the virus, which is uniquely created to quickly spread throughoutthe local area networkA a) File infector virus
B b) Boot virus
C c) Network virus
D d) E-mail virus
Question 5

Which of the following are the main purposes of an operating systemA a) To provide an environment for a computer user to execute programs on a computer hardware in a convenient and efficient manner
B b) To allocate separate resources of the computer as needed to solve the problem given
C c) Supervision of the executions of user programs to prevent errors and improper use of computer
D d) All of the above
Question 6

Define acronym ‘spooling’A a) Simultaneous Peripheral Operation On-line
B b) Simultaneous Peripheral Operation Off-line
C c) Simultaneous Peripheral Organization On-line
D d) System Peripheral Operation On-line
Question 7

Several programs are in a memory concurrently; the system switchesamong the programs for efficient processing and minimal idle time iscalled _____________A a) Multi tasking
B b) Multi programming
C c) Multi functioning
D d) None of the above
Question 8

____________ Is the using scheduling and multiprogramming to provide aneconomical interactive system of two or more usersA a) Time sharing
B b) Time changing
C c) Processing
D d) None of the above
Question 9

_______________ Is a system with two or more central processing unitsA a) No definition
B b) Multi processor
C c) Double processor
D d) None of the above
Question 10

__________ Is the system where fast response is desirable, but not requiredA a) Real time systems
B b) Time sharing systems
C c) Both (a) and (b)
D d) None of the above
Question 11

______________ Is the system where processing must be completed with in certaintime constraints appropriate for the systemA a) Real time systems
B b) Time sharing systems
C c) Both (a) and (b)
D d) None of the above
Question 12

___________ Is the smallest block that can be read or written on a disk A a) Sector
B b) Track
C c) Disk
D d) None of the above
Question 13

______________ Is the collection of sectors all as same circumference on a singlesurface A a) Track
B b) Sector
C c) Disk
D d) None of the above
  #5  
14th December 2019, 12:54 PM
Unregistered
Guest
 
Re: Tamilnadu SLET Computer Science Exam Question Paper

Can you provide me the Computer Science Subject syllabus of Tamil Nadu SLET (State Level Eligibility Test) on which the question paper is based?
  #6  
14th December 2019, 12:55 PM
Super Moderator
 
Join Date: Oct 2019
Re: Tamilnadu SLET Computer Science Exam Question Paper

The Computer Science Subject syllabus of Tamil Nadu SLET (State Level Eligibility Test) on which the question paper is based is as follows:


Unit 1 – Discrete Structures and Optimization

Mathematical Logic: Propositional and Predicate Logic, Propositional Equivalences, Normal Forms, Predicates and Quantifiers, Nested Quantifiers, Rules of Inference.

Sets and Relations: Set Operations, Representation and Properties of Relations, Equivalence Relations, Partially Ordering.

Counting, Mathematical Induction and Discrete Probability: Basics of Counting, Pigeonhole Principle, Permutations and Combinations, Inclusion- Exclusion Principle, Mathematical Induction, Probability, Bayes’ Theorem.

Group Theory: Groups, Subgroups, Semi Groups, Product and Quotients of Algebraic Structures, Isomorphism, Homomorphism, Automorphism, Rings, Integral Domains, Fields, Applications of Group Theory.

Graph Theory: Simple Graph, Multigraph, Weighted Graph, Paths and Circuits, Shortest Paths in Weighted Graphs, Eulerian Paths and Circuits, Hamiltonian Paths and Circuits, Planner graph, Graph Coloring, Bipartite Graphs, Trees and Rooted Trees, Prefix Codes, Tree Traversals, Spanning Trees and Cut-Sets.

Boolean Algebra: Boolean Functions and its Representation, Simplifications of Boolean Functions.

Optimization: Linear Programming – Mathematical Model, Graphical Solution, Simplex and Dual Simplex Method, Sensitive Analysis; Integer Programming, Transportation and Assignment Models, PERT-CPM: Diagram Representation, Critical Path Calculations, and Resource Leveling, Cost Consideration in Project Scheduling.

Unit 2 – Computer System Architecture

Digital Logic Circuits and Components: Digital Computers, Logic Gates, Boolean Algebra, Map Simplifications, Combinational Circuits, Flip-Flops, Sequential Circuits, Integrated Circuits, Decoders, Multiplexers, Registers and Counters, Memory Unit.

Data Representation: Data Types, Number Systems and Conversion, Complements, Fixed Point Representation, Floating Point Representation, Error Detection Codes, Computer Arithmetic – Addition, Subtraction, Multiplication and Division Algorithms.

Register Transfer and Microoperations: Register Transfer Language, Bus and Memory Transfers, Arithmetic, Logic and Shift Microoperations.

Basic Computer Organization and Design: Stored Program Organization and Instruction Codes, Computer Registers, Computer Instructions, Timing and Control, Instruction Cycle, Memory-Reference Instructions, Input-Output, Interrupt.

Programming the Basic Computer: Machine Language, Assembly Language, Assembler, Program Loops, Subroutines, Input-Output Programming.

Microprogrammed Control: Control Memory, Address Sequencing, Design of Control Unit.

Central Processing Unit: General Register Organization, Stack Organization, Instruction Formats, Addressing Modes, RISC Computer, CISC Computer.

Pipeline and Vector Processing: Parallel Processing, Pipelining, Arithmetic Pipeline, Instruction Pipeline, Vector Processing Array Processors.

Input-Output Organization: Peripheral Devices, Input-Output Interface, Asynchronous Data Transfer, Modes of Transfer, Priority Interrupt, DMA, Serial Communication.

Memory Hierarchy: Main Memory, Auxillary Memory, Associative Memory, Cache Memory, Virtual Memory, Memory Management Hardware.

Multiprocessors: Characteristics of Multiprocessors, Interconnection Structures, Interprocessor Arbitration, Interprocessor Communication and Synchronization, Cache

Coherence, Multicore Processors

Unit 3 – Programming Languages and Computer Graphics

Language Design and Translation Issues: Programming Language Concepts, Paradigms and Models, Programming Environments, Virtual Computers and Binding Times, Programming Language Syntax, Stages in Translation, Formal Transition Models.

Elementary Data Types: Properties of Types and Objects; Scalar and Composite Data Types.

Programming in C: Tokens, Identifiers, Data Types, Sequence Control, Subprogram Control, Arrays, Structures, Union, String, Pointers, Functions, File Handling, Command Line Argumaents, Preprocessors.

Object Oriented Programming: Class, Object, Instantiation, Inheritance, Encapsulation, Abstract Class, Polymorphism.

Programming in C++: Tokens, Identifiers, Variables and Constants; Data types, Operators, Control statements, Functions Parameter Passing, Virtual Functions, Class and Objects; Constructors and Destructors; Overloading, Inheritance, Templates, Exception and Event Handling; Streams and Files; Multifile Programs.

Web Programming: HTML, DHTML, XML, Scripting, Java, Servlets, Applets.

Computer Graphics: Video-Display Devices, Raster-Scan and Random-Scan Systems; Graphics Monitors, Input Devices, Points and Lines; Line Drawing Algorithms, Mid-Point Circle and Ellipse Algorithms; Scan Line Polygon Fill Algorithm, Boundary-Fill and Flood-Fill.

2-D Geometrical Transforms and Viewing: Translation, Scaling, Rotation, Reflection and Shear Transformations; Matrix Representations and Homogeneous Coordinates; Composite Transforms, Transformations Between Coordinate Systems, Viewing Pipeline, Viewing Coordinate Reference Frame, Window to View-Port Coordinate Transformation, Viewing Functions, Line and Polygon Clipping Algorithms.

3-D Object Representation, Geometric Transformations and Viewing: Polygon Surfaces, Quadric Surfaces, Spline Representation, Bezier and B-Spline Curves; Bezier and B-Spline Surfaces; Illumination Models, Polygon Rendering Methods, Viewing Pipeline and Coordinates; General Projection Transforms and Cipping.

Unit 4 – Database Management Systems

Database System Concepts and Architecture: Data Models, Schemas, and Instances; Three-Schema Architecture and Data Independence; Database Languages and Interfaces; Centralized and Client/Server Architectures for DBMS.

Data Modeling: Entity-Relationship Diagram, Relational Model – Constraints, Languages, Design, and Programming, Relational Database Schemas, Update Operations and Dealing with Constraint Violations; Relational Algebra and Relational Calculus; Codd Rules.

SQL: Data Definition and Data Types; Constraints, Queries, Insert, Delete, and Update Statements; Views, Stored Procedures and Functions; Database Triggers, SQL Injection. Normalization for Relational Databases: Functional Dependencies and Normalization; Algorithms for Query Processing and Optimization; Transaction Processing, Concurrency Control Techniques, Database Recovery Techniques, Object and Object-Relational Databases; Database Security and Authorization.

Enhanced Data Models: Temporal Database Concepts, Multimedia Databases, Deductive Databases, XML and Internet Databases; Mobile Databases, Geographic Information Systems, Genome Data Management, Distributed Databases and Client-Server Architectures.

Data Warehousing and Data Mining: Data Modeling for Data Warehouses, Concept Hierarchy, OLAP and OLTP; Association Rules, Classification, Clustering, Regression, Support Vector Machine, K-Nearest Neighbour, Hidden Markov Model, Summarization, Dependency Modeling, Link Analysis, Sequencing Analysis, Social Network Analysis.

Big Data Systems: Big Data Characteristics, Types of Big Data, Big Data Architecture, Introduction to Map-Reduce and Hadoop; Distributed File System, HDFS.

NOSQL: NOSQL and Query Optimization; Different NOSQL Products, Querying and Managing NOSQL; Indexing and Ordering Data Sets; NOSQL in Cloud.

Unit 5 – System Software and Operating System

System Software: Machine, Assembly and High-Level Languages; Compilers and Interpreters; Loading, Linking and Relocation; Macros, Debuggers.

Basics of Operating Systems: Operating System Structure, Operations and Services; System Calls, Operating-System Design and Implementation; System Boot.

Process Management: Process Scheduling and Operations; Interprocess Communication, Communication in Client–Server Systems, Process Synchronization, Critical-Section Problem, Peterson’s Solution, Semaphores, Synchronization.

Threads: Multicore Programming, Multithreading Models, Thread Libraries, Implicit Threading, Threading Issues.

CPU Scheduling: Scheduling Criteria and Algorithms; Thread Scheduling, Multiple Processor Scheduling, Real-Time CPU Scheduling.

Deadlocks: Deadlock Characterization, Methods for Handling Deadlocks, Deadlock Prevention, Avoidance and Detection; Recovery from Deadlock.

Memory Management: Contiguous Memory Allocation, Swapping, Paging, Segmentation, Demand Paging, Page Replacement, Allocation of Frames, Thrashing, Memory-Mapped Files.

Storage Management: Mass-Storage Structure, Disk Structure, Scheduling and Management, RAID Structure.

File and Input/Output Systems: Access Methods, Directory and Disk Structure; FileSystem Mounting, File Sharing, File-System Structure and Implementation; Directory Implementation, Allocation Methods, Free-Space Management, Efficiency and Performance; Recovery, I/O Hardware, Application I/O Interface, Kernel I/O Subsystem, Transforming I/O Requests to Hardware Operations.

Security: Protection, Access Matrix, Access Control, Revocation of Access Rights, Program Threats, System and Network Threats; Cryptography as a Security Tool, User Authentication, Implementing Security Defenses.

Virtual Machines: Types of Virtual Machines and Implementations; Virtualization. Linux Operating Systems: Design Principles, Kernel Modules, Process Management, Scheduling, Memory Management, File Systems, Input and Output; Interprocess Communication, Network Structure.

Windows Operating Systems: Design Principles, System Components, Terminal Services and Fast User Switching; File System, Networking.

Distributed Systems: Types of Network based Operating Systems, Network Structure, Communication Structure and Protocols; Robustness, Design Issues, Distributed File Systems.

Unit 6 – Software Engineering

Software Process Models: Software Process, Generic Process Model – Framework Activity, Task Set and Process Patterns; Process Lifecycle, Prescriptive Process Models, Project Management, Component Based Development, Aspect-Oriented Software Development, Formal Methods, Agile Process Models – Extreme Programming (XP), Adptive Software Development, Scrum, Dynamic System Development Model, Feature Driven Development, Crystal, Web Engineering.

Software Requirements: Functional and Non-Functional Requirements; Eliciting Requirements, Developing Use Cases, Requirement Analysis and Modelling; Requirements Review, Software Requirment and Specification (SRS) Document.

Software Design: Abstraction, Architecture, Patterns, Separation of Concerns, Modularity, Information Hiding, Functional Independence, Cohesion and Coupling; Object-Oriented Design, Data Design, Architectural Design, User Interface Design, Component Level Design.

Software Quality: McCall’s Quality Factors, ISO 9126 Quality Factors, Quality Control, Quality Assurance, Risk Management, Risk Mitigation, Monitoring and Management (RMMM); Software Reliability.

Estimation and Scheduling of Software Projects: Software Sizing, LOC and FP based Estimations; Estimating Cost and Effort; Estimation Models, Constructive Cost Model (COCOMO), Project Scheduling and Staffing; Time-line Charts.

Software Testing: Verification and Validation; Error, Fault, Bug and Failure; Unit and Integration Tesing; White-box and Black-box Testing; Basis Path Testing, Control Structure Testing, Deriving Test Cases, Alpha and Beta Testing; Regression Testing, Performance Testing, Stress Testing.

Software Configuration Management: Change Control and Version Control; Software Reuse, Software Re-engineering, Reverse Engineering.

Unit 7 – Data Structures and Algorithms

Data Structures: Arrays and their Applications; Sparse Matrix, Stacks, Queues, Priority Queues, Linked Lists, Trees, Forest, Binary Tree, Threaded Binary Tree, Binary Search Tree, AVL Tree, B Tree, B+ Tree, B* Tree, Data Structure for Sets, Graphs, Sorting and Searching Algorithms; Hashing.

Performance Analysis of Algorithms and Recurrences: Time and Space Complexities; Asymptotic Notation, Recurrence Relations.

Design Techniques: Divide and Conquer; Dynamic Programming, Greedy Algorithms, Backtracking, Branch and Bound.

Lower Bound Theory: Comparison Trees, Lower Bounds through Reductions.

Graph Algorithms: Breadth-First Search, Depth-First Search, Shortest Paths, Maximum Flow, Minimum Spanning Trees.

Complexity Theory: P and NP Class Problems; NP-completeness and Reducibility.

Selected Topics: Number Theoretic Algorithms, Polynomial Arithmetic, Fast Fourier Transform, String Matching Algorithms

Advanced Algorithms: Parallel Algorithms for Sorting, Searching and Merging, Approximation Algorithms, Randomized Algorithms

Unit 8 – Theory of Computation and Compilers

Theory of Computation: Formal Language, Non-Computational Problems, Diagonal Argument, Russels’s Paradox.

Regular Language Models: Deterministic Finite Automaton (DFA), Non-Deterministic Finite Automaton (NDFA), Equivalence of DFA and NDFA, Regular Languages, Regular Grammars, Regular Expressions, Properties of Regular Language, Pumping Lemma, Non Regular Languages, Lexical Analysis.

Context Free Language: Pushdown Automaton (PDA), Non-Deterministic Pushdown Automaton (NPDA), Context Free Grammar, Chomsky Normal Form, Greibach Normal Form, Ambiguity, Parse Tree Representation of Derivation Trees, Equivalence of PDA’s and Context Free Grammars; Properties of Context Free Language.

Turing Machines (TM): Standard Turing Machine and its Variations; Universal Turing Machines, Models of Computation and Church-Turing Thesis; Recursive and Recursively Enumerable Languages; Context-Sensitive Languages, Unrestricted Grammars, Chomsky Hierarchy of Languages, Construction of TM for Simple Problems.

Unsolvable Problems and Computational Complexity: Unsolvable Problem, Halting Problem, Post Correspondence Problem, Unsolvable Problems for Context-Free Languages, Measuring and Classifying Complexity, Tractable and Intractable Problems.

Syntax Analysis: Associatively, Precedence, Grammar Transformations, Top Down Parsing, Recursive Descent Predictive Parsing, LL(1) Parsing, Bottom up Parsing, LR Parser, LALR(1) Parser.

Semantic Analysis: Attribute Grammar, Syntax Directed Definitions, Inherited and Synthesized Attributes; Dependency Graph, Evaluation Order, S-attributed and L-attributed Definitions; Type-Checking.

Run Time System: Storage Organization, Activation Tree, Activation Record, Stack Allocation of Activation Records, Parameter Passing Mechanisms, Symbol Table.

Intermediate Code Generation: Intermediate Representations, Translation of Declarations, Assignments, Control Flow, Boolean Expressions and Procedure Calls. Code Generation and Code Optimization: Control-flow, Data-flow Analysis, Local Optimization, Global Optimization, Loop Optimization, Peep-Hole Optimization, Instruction Scheduling.

Unit 9 – Data Communication and Computer Networks

Data Communication: Components of a Data Communication System, Simplex, Half Duplex and Duplex Modes of Communication; Analog and Digital Signals; Noiseless and Noisy Channels; Bandwidth, Throughput and Latency; Digital and Analog Transmission; Data Encoding and Modulation Techniques; Broadband and Baseband Transmission; Multiplexing, Transmission Media, Transmission Errors, Error Handling Mechanisms.

Computer Networks: Network Topologies, Local Area Networks, Metropolitan Area Networks, Wide Area Network, Wireless Networks, Internet.

Network Models: Layered Architecture, OSI Reference Model and its Protocols; TCP/IP Protocol Suite, Physical, Logical, Port and Specific Addresses; Switching Techniques.

Functions of OSI and TCP/IP Layers: Framing, Error Detection and Correction; Flow and Error Control; Sliding Window Protocol, HDLC, Multiple Access – CSMA/CD, CSMA/CA, Reservation, Polling, Token Passing, FDMA, CDMA, TDMA, Network Devices, Backbone Networks, Virtual LANs. IPv4 Structure and Address Space; Classful and Classless Addressing; Datagram, Fragmentation and Checksum; IPv6 Packet Format, Mapping Logical to Physical Address (ARP), Direct and Indirect Network Layer Delivery; Routing Algorithms, TCP, UDP and SCTP Protocols; Flow Control, Error Control and Congestion Control in TCP and SCTP.

World Wide Web (WWW): Uniform Resource Locator (URL), Domain Name Service (DNS), Resolution – Mapping Names to Addresses and Addresses to Names; Electronic Mail Architecture, SMTP, POP and IMAP; TELNET and FTP.

Network Security: Malwares, Cryptography and Steganography; Secret-Key Algorithms, Public-Key Algorithms, Digital Signature, Virtual Private Networks, Firewalls.

Mobile Technology: GSM and CDMA; Services and Architecture of GSM and Mobile Computing; Middleware and Gateway for Mobile Computing; Mobile IP and Mobile Communication Protocol; Communication Satellites, Wireless Networks and Topologies; Cellular Topology, Mobile Adhoc Networks, Wireless Transmission and Wireless LANs; Wireless Geolocation Systems, GPRS and SMS.

Cloud Computing and IoT: SaaS, PaaS, IaaS, Public and Private Cloud; Virtualization, Virtual Server, Cloud Storage, Database Storage, Resource Management, Service Level Agreement, Basics of IoT.

Unit 10 – Artificial Intelligence (AI)

Approaches to AI: Turing Test and Rational Agent Approaches; State Space Representation of Problems, Heuristic Search Techniques, Game Playing, Min-Max Search, Alpha Beta Cutoff Procedures.

Knowledge Representation: Logic, Semantic Networks, Frames, Rules, Scripts, Conceptual Dependency and Ontologies; Expert Systems, Handling Uncertainty in Knowledge.

Planning: Components of a Planning System, Linear and Non Linear Planning; Goal Stack Planning, Hierarchical Planning, STRIPS, Partial Order Planning.

Natural Language Processing: Grammar and Language; Parsing Techniques, Semantic Analysis and Pragmatics.

Multi Agent Systems: Agents and Objects; Agents and Expert Systems; Generic Structure of Multiagent System, Semantic Web, Agent Communication, Knowledge Sharing using Ontologies, Agent Development Tools.

Fuzzy Sets: Notion of Fuzziness, Membership Functions, Fuzzification and Defuzzification; Operations on Fuzzy Sets, Fuzzy Functions and Linguistic Variables; Fuzzy Relations, Fuzzy Rules and Fuzzy Inference; Fuzzy Control System and Fuzzy Rule Based Systems.

Genetic Algorithms (GA): Encoding Strategies, Genetic Operators, Fitness Functions and GA Cycle; Problem Solving using GA.

Artificial Neural Networks (ANN): Supervised, Unsupervised and Reinforcement Learning; Single Perceptron, Multi Layer Perceptron, Self Organizing Maps, Hopfield Network.


Quick Reply
Your Username: Click here to log in

Message:
Options

Thread Tools Search this Thread



All times are GMT +5. The time now is 11:37 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2

1 2 3 4